Smaki I mój pierwszy post!

– Wiesz, że to Bach, a to Vivaldi, a nie wiesz, jak smakuje limonada? – usłyszałam niedawno od Edu.
Żeby przygotować jeden kubek limonady, wystarczy wymieszać sok wyciśnięty z jednej cytryny, wodę i jedną łyżeczkę cukru (brązowego!:). Jakie proste!

Limonada i muzyka…Skąd taka mieszanka? Pod Palau Nacional na wzgórzu Montjuic wieczorami, kilka razy w tygodniu, odbywa się niezwykły pokaz z Magiczną Fontanną w roli głównej. W rytm muzyki strumienie wody zmieniają kolory i natężenie. Fontanny „tańczą” m.in. do „Barcelony”, którą śpiewa Freddie Mercury i Montserrat Caballé.

Słyszysz! „Barcelona”!!! Jak to nie znasz??!!! – wykrzyczałam Edu do ucha pod fontanną. – Jak można nie znać słynnej „Barcelony”???!!
Ano można. Ale za to można znać smak
limonady, guayaby, morocho, corviche, pan de yuca……długa ta lista.
– To jest mango???!! Niedobre. – Edu skrzywił się kiedyś po skosztowaniu owoca prosto z hiszpańskiego warzywniaka. – W Ameryce Południowej zjesz prawdziwe mango z ciemnożółtą skórą.
Takie mango przeznaczone jest do ssania (chupar). Ssać można też pomarańcze, a nie tylko tradycyjnie kroić je na cztery kawałki. Jak ssać? Obiera się skórkę palcami albo nożem (ale po co nóż! na południu do jedzenia służą ręce i to jest piękne!:), wydłubuje się w tzw. główce dziurę (tutaj już można użyć noża:), ściska się pomarańczę rękami i pyszny sok sam wypływa do dziurki! Jak się już wypije cały sok, można zjeść miąższ.
Guayaba ma różowy miąższ z pestkami (można zjeść:). Najsłodsze i najlepsze są owoce o żółtej skórce. Czasem w środku znajdzie się robaka (też można zjeść:). Guayaba jest mało znana w Europie. W Barcelonie można ją kupić np. w dużym sklepie z produktami z Ameryki Południowej na Via Laietana, jednej z głównych alei w mieście, która łączy centrum z portem.

2 odpowiedzi do “Smaki I mój pierwszy post!”

  1. Niesamowite Kasiu, zazdroszczę. Czy ta Guayaba ma nasionka? ^^ Kiedy przyjedziesz? Chociaż na chwilkę?
    Pozdrawiam.
    Karolina 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *