Barcelona na rowerze

Jaki rower wybrał Edu? Składak oczywiście! Z myślą o mnie oczywiście. Składaki są wygodne, mają małe koła i jeździ na nich połowa mieszkańców Barcelony. Druga połowa jeździ na dużych, klasycznych „holenderkach” i na „dziwadłach” na dwóch kółkach. Wiele razy śmigały mi przed nosem takie oryginały, a ja niestety nie miałam przy sobie aparatu fotograficznego! Nieliczni poruszają się po mieście królującymi chyba jeszcze ciągle na polskich ulicach „góralami”. Tutaj na rower górski wsiada się, gdy się jedzie w góry albo na wycieczkę.

Skąd się biorą rowery, które można zdobyć za bezcen? Z ulicy. Pozostawione same sobie, porzucone zabierają służby miejskie. Przekazują organizacji Biciclot, która zaprasza na warsztaty rowerowe. Akcja nosi nazwę Rebiciclem. Rowery, które trafiają do nowych właścicieli, są specjalnie oznakowane. Urzędowa naklejka „Bici registrada” informuje, że sprzęt nie został skradziony. Dodatkowo w rowerze zamontowany jest chip.

Barcelona – miasto rowerów. Zgodnie z danymi sprzed dwóch lat 45 proc. mieszkańców miasta przemieszcza się na piechotę i na rowerze, 35 proc. korzysta z transportu publicznego, a niecałe 20 proc. jeździ prywatnym samochodem. W ciągu ostatnich kilku lat to właśnie transport rowerowy odnotował największy procentowy skok.

Jeśli przyjeżdżasz do Barcelony jako turysta i chcesz zwiedzać miasto na rowerze, możesz go wynająć w prywatnych wypożyczalniach. Mieszkańcy  mogą  korzystać z rowerów miejskich. Ulice Barcelony pełne są rowerzystów jeżdżących na takich charakterystycznych czerwonych „maszynach”.

System „Bicing” działa poprzez kartę abonamentową. Karta umożliwia wyjazd rowerem z takiego oto punktu i zaparkowanie roweru w którymkolwiek punkcie w jakiejkolwiek części miasta. Odległości między punktami nie są większe niż 300 metrów. Tutaj znajdziesz szczegółowe info o systemie, dokładną mapę z siecią ścieżek rowerowych i infrastrukturą.

Jednokierunkowe ścieżki rowerowe w Barcelonie mają minimalną szerokość 1,5 metrów, dwukierunkowe – minimalnie 2,20 m. Pasy jezdni, przeznaczone dla rowerów (el carril bici) są więc szerokie i bezpiecznie. W 2009 roku sieć ścieżek rowerowych w BCN miała długość 156 km, a wciągu najbliższych lat ma sięgnąć 200 km.

Rower można wynająć m.in. w punktach „Barcelona rent a bike”, które znajdują się w samym centrum miasta na calle Tallers, 45 ( blisko Plaza Catalunya i Passeig de Joan Borbó, 35 tuż przy plaży Barceloneta). Ceny: 2 godz. – 6 euro, 4 godz. -10 euro, 5-11 godz. – 12 euro, 24 godz. -15 euro, 2 dni – 25 euro, tydzień – 55 euro. Jak widzicie na zdjęciu, można też wynająć tandem, rower elektryczny i inne pojazdy, o których napiszę kolejnym razem:)

Jeżdżąca klasyka! Sanromá się zwie:)

A to popularny, wygodny składak, jakich tysiące na ulicach Barcelony. Za te lepsze zapłacimy ok. 500-800 euro.

Na takich drewnianych rowerkach bez pedałów uczą się jeździć dzieci.

Znowu klasyka, tym razem jako wystrój jednego z lokalów.

Gdzie parkować? Takich parkingów (oczywiście bezpłatnych), jak ten na zdjęciu, jest w Barcelonie 17 tys. Dodajmy do tego 46 płatnych parkingów podziemnych dysponujących 969 miejscami parkingowymi (firma B:SM, koszt wynajmu miejsca to ok. 12 euro miesięcznie) i 8 parkingów na 124 rowery (firma SABA, 24 euro miesięcznie). Zabronione jest parkowanie w innych miejscach, np. przywiązywanie do ławek, drzew i  semaforów. Warto też pamiętać, że rowery mają wzbroniony wstęp do autobusów. Można przewozić rowery w tramwajach w wyznaczonych do tego miejscach, w pociągach Renfe gratis od pn do pt w godz. 10-15 i cały dzień w święta, soboty i niedziele, w pociągach FGC gratis cały rok bez ograniczeń. Metro: weekendy i święta cały dzień, w lipcu i sierpniu cały tydzień, pozostałe miesiące – od w godz. 5 -7, 9.30-17.00, 20.30 aż do zamknięcia metra.

 

Dla wszystkich fanów rowerów miejsca w Barcelonie, które warto odwiedzić w poszukiwaniu informacji, map i ludzi, z którymi można wyruszyć w trasę:

Oficina de la Bicicleta, Pl. Carles Pi y Sunyer 8-10, tel. 93 402 34 34, bicicleta@bcn.cat, czynne od pn do pt w godz. 9-14

SABA, tel. 93 230 56 00, www.saba.es

B:SM, tel. 93 409 20 21, www.bsmsa.es/mobilitat

Associació Bicitours Barcelona, tel. 93 268 21 05, www.bicitoursbarcelona.org

Amics de la Bici, tel. 93 339 40 60, www.amicsdelabici.org

Bicicleta Club de Catalunya – BACC, tel. 93 307 71 00, www.bacc.info

Biciclot, tel. 93 307 74 75, www.biciclot. net

Bicitronic, tel. 93 582 01 34, www.bicitronic.com

Prawie każdego dnia w roku z Plaza Catalunya rusza zorganizowana wycieczka rowerowa z przewodnikiem (w j.ang, ok. 3 godz., koszt 21 euro, z własnym rowerem 15 euro, także możliwość nocnego zwiedzania). Szczegóły na stronie www.barcelonaciclotour.com

PS. Pozdrowienia dla Agnieszki! Nie zdążyłam z rowerowym wpisem przed Twoim przyjazdem do Barcelony, ale mam nadzieję, że zwiedzanie miasta na dwóch kółkach się udało i że te adresy, o które prosiłaś, jednak nie były potrzebne!:))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 odpowiedzi do “Barcelona na rowerze”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *