Styczniowo-wiosennie

Badalona, 9 stycznia

21 stopni w słońcu, 14-13 w cieniu – i tak już drugi tydzień! Rok zaczął się wyjątkowo łagodną śródziemnomorską zimą, a właściwie jej brakiem. Brak prawdziwej zimy to jedna z charakterystcznych cech klimatu śródziemnomorskiego, który panuje na wschodnim i południowym wybrzeżu Hiszpanii. Od Katalonii, przez Walencję, Murcję, do Andaluzji ciągnie się pas klimatu śródziemnomorskiego, umiarkowanego i suchego. Ten pas jest wąski, bo też  pas równin ciągnący się wzdłuż całego śródziemnomorskiego wybrzeża jest bardzo wąski i poszarpany. Tuż „za plecami” równin znajdują się góry. Jeśli więc z ciepłej Barcelony pojedziemy w głąb Katalonii, do Lleidy, albo nawet do Vic, miasta, które leży w tej samej prowincji, na pewno odczujemy podmuch zimniejszego powietrza. W zimie temperatura może tam spadać kilkanaście stopni poniżej zera.

Górski mur biegnie też od zachodu, od Galicji i otacza całe wybrzeże północne. Także  środkowa Hiszpania, czyli Meseta (największa wyżyna Europy), pocięta jest łańcuchami górskimi. Tereny wyżynne zajmują ponad 60 proc. powierzchni Hiszpanii. Średnia wysokość to 66o metrów. W Europie tylko Szwajcaria jest bardziej wyżynna. Płaskowyż jest więc najbardziej charakterystycznym elementem ukształtowania powierzchni Hiszpanii.

Na terenie największej części kraju (cała środkowa Hiszpania) panuje klimat kontynentalny z suchym powietrzem, skąpymi opadami i prawdziwą zimą – jeśli przyjmiemy, że granicą prawdziwej zimy jest izoterma 6 stopni (a taką wiedzę na geografii na UB mi przekazali:). Teraz w Madrycie czy León jest 10 stopni i świeci słońce, ale prawdopodobieństwo ataku tej prawdziwej zimy ze śniegiem na pewno jest większe (i jak pokazały ostatnie lata realne) w Kastylii niż na hiszpańskim wybrzeżu. Ale gwarancji, że zima w Hiszpanii będzie lekka, nikt dać nie może. Śnieg na Balearach, powodzie w Andaluzji – pogoda szaleje nie tylko w Polsce.

Klimat praktycznie całej Hiszpanii, z wyjątkiem północnego i północno- zachodniego wybrzeża (z klimatem umiarkowanym, oceanicznym, wigotnym) i terenów górzystych, charakteryzuje susza. Na wybrzeżu śródziemnomorskim może nie padać nawet przez pół roku. Brak wody jest dziś jednym z wielkich problemów Hiszpanii. Brakuje jej właśnie na wybrzeżu, które jest już totalnie zurbanizowane, gdzie przyjeżdża najwięcej turystów i gdzie rzeki nie są zasobne w wodę, tak jak te na północy, które mają źródła w Kordylierze Kantabryjskiej. Tam opady są regularne i duże przez cały rok (ponad 600 mm), a w lecie nie narzeka się na upały.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *