Biblioteka przez bardzo duże B

Przy półkach z książkami i multimediami geograficznymi i historycznymi, bo te – oprócz hiszpańskiego – interesują mnie najbardziej, przepadam na kilka godzin. Wydawnictwa albumowe, filmy National Geographic, serie przewodników…!!

Wszystkie biblioteki są skomputeryzowane, do dyspozycji czytelników są komputery z katalogiem, a oprócz tego w każdej bibliotece są stanowiska komputerowe z darmowym internetem. Szukasz w komputerze książki, która cię interesuje i znajdujesz ją w innej dzielnicy – sprowadzą ci ją, a wcześniej poinformują cię e-mailem, że książka jest do odbioru. Oczywiście oddajesz ją w najbliższej bibliotece, a nie w tej, z której przyszła.

Zapisując się do biblioteki podajesz swój adres e-mail, na który będziesz dostawać wszystkie informacje o zamówionych książkach i przypomnienia, że do terminu zwrotu książki zostały trzy dni. Jeśli oddasz książkę po terminie, a nie przedłużysz w ciągu trzech dni (osobiście, telefonicznie lub przez internet), naliczą ci punkty karne i mogą zablokować konto (każdy dzień zwłoki 1 punkt, 50- zablokowanie konta, po 15 dniach możesz wypożyczać ponownie). Tutaj, nawet jeśli pani bibliotekarka jest zaprzyjaźniona, nie pomogą uśmiech i znajomość. Tutaj wszystko rejestruje komputer.

Zapisując się podajesz numer DNI albo numer paszportu. Dostajesz kartę magnetyczną Sieci Bibliotek Publicznych w Prownicji Barcelona.  Karta jest ważna na terenie całej Katalonii.

Wszystkie książki i multimedia są zabezpieczone paskiem magnetycznym. Jednorazowo możesz wypożyczyć 15 książek i 15 multimediów, które możesz trzymać miesiąc. Trzy razy możesz przedłużyć termin, a potem trzeba oddać i…można wypożyczyć znowu:)

Strona sieci bibliotek prowincji Barcelona z katalogiem książek i multimediów, spisem wszystkich bibliotek, tutaj wyszukasz, zarezerwujesz, sprawdzisz stan konta, historię wszystkich swoich wypozyczeń, kalendarz imprez itp.

I jeszcze jedno – biblioteki tętnią życiem. W każdej są czytelnie, wygodne fotele i zwykle wszystkie miejsca są zajęte. I w każdej bibliotece jest WC:) Nie muszę dodawać, że spełnia ono wszystkie normy unijne;)

3 odpowiedzi do “Biblioteka przez bardzo duże B”

 1. Elegancko, a są też Kasiu jakieś polskie pozycje?
  Nie wiem, czy dobrze od kogoś słaszałam, że gdzieś w którejś bibliotece w BCN jest jakby polski dział? Czy to prawda?
  🙂

 2. co do polskich książek, to zapytaliśmy Antonio (znanego już na blogu;), który pracuje w bibliotece w Barcelonie i oto, co nam odpisał (pisownia oryginalna:):
  Hay pocos libros en polaco y estan bastante desperdigados pero como estamos en red, te los puedo pedir o bien los puedes pedir, pero que te los traigan a una biblio de Barcelona.
  En mi biblioteca solamente tenemos un libro en polaco Ogony Jaszczurki de Juan Marsé.

  En otras bibliotecas de Barcelona hay los siguientes titulos:

  -Za worek kosci en Joan Miró i Sagrada Familia
  -Zyc, nie umierac! en Jaume Fuster
  -Nigdy w zyciu en Nou Barris
  -Desperacjia en Poble Sec
  -bohator naszych czasow en Miquel Llongueras
  -Ziemia obiecama en Miquel Llongueras
  -Quo Vadis en Poble Sec
  -Apokryf Aglai en Nou Barris.

  Wynika z tego, że działu polskiego nie ma, a w kilku dzielnicach można znaleźć 9 tytułów w języku polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *