Cebule i karczochy

La calçotada (hiszp. calzotada), czyli fiesta, której główną bohaterką jest calçot, narodziła się w Valls w prowincji Tarragona. Świętuje się od stycznia do wiosny. Cebulki prosto z ognia trafiają na gazetę, a z gazetą na drewniane stoły. Gdy kończą się calçots, czarne ręce sięgają po karczochy. Też prosto z ognia. Zerwane tego samego ranka z grządek. Karczochy polane oliwą, nadziewane czosnkiem i pietruszką…Mniammm 😀 I znowu zrywamy zewnętrzne sczerniałe liście i delektujemy się miękkimi i zdrowymi płatkami śródziemnomorskiego warzywa. A na koniec ostry, czosnkowy środek 😀

Do tej pory w domu gotowałam karczochy w wodzie i podawałam z sosem serowym. Smak karczochów z rusztu, do tego świetnie doprawionych, jest nieporównywalnie lepszy. Calçots przyrządzamy w piekarniku. Specjalny sos (podobny do romesco) można kupić w warzywniaku.

6 odpowiedzi do “Cebule i karczochy”

  1. A gdzie byliście na calcots? Bo do Valles to daleko. A mnie wizytacja rodziny czeka w przyszły weekend i się zastanawiam czy między tapas a owocami morza ich na calcots właśnie nie zabrać.

  2. byliśmy niedaleko Sant Boi de Llobregat, prywatne włości pewnego znajomego:) czyli rodzina z Polski przyjeżdża! super! a będą tylko dwa dni? Edu mi właśnie podpowiada, że jest tu sporo merenderos z drewnianymi stołami itp. klimatami na calcots. pamiętam, że grupa Polonia Barcelona coś organizowała może z miesiąc temu, było na Facebooku info.

  3. Hm, a ja nigdy nie miałam okazji zasmakować karczochów. Mam nadzieję, że kiedyś będzie mi to dane, bo jestem bardzo ciekawa.:)

  4. No przyjeżdżają rodzice od czw do nd, a siostra od pt do nd, więc krótko. Ale za 3 tyg moja mama z koleżanką na 5 dni 🙂
    A o calcots też się pytałam bo ostatni raz jadłam chyba z 3 lata temu.

    1. właśnie, bo zastanawiałam się, czy w ogóle można je w Polsce kupić. ja pierwszy raz jadłam w Hiszpanii. byłam na Twojej stronie, tapas bar w Warszawie:) fajny pomysł. też zastanawiamy się, jak miłość do Hiszpanii przenieść na polski grunt, no i żeby jeszcze z tego pieniądze były;) chyba niedawno ruszyliście, i jak się rozkręca biznes? pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *