Tak brzmi Barcelona

Grupę założyli 10 lat temu Leo, Kachafaz, Sebastian, Jota i Sergio Morales, emigranci z Kolumbii i Argentyny. Grali na ulicach Barcelony, żeby zdobyć pieniądze na życie. Kilka lata temu do zespołu dołączyli Katalończycy David i Marc. Che Sudaka gra alternatywnego rocka. Sami muzycy określają swój styl jako punk reggae party.

Po filmie „Vicky Cristina Barcelona” śródziemnomorska metropolia brzmiała jednym, kobiecym, delikatnym głosem, a świat dowiedział się o istnieniu zespołu Giulia y  Los Tellarini. Giulia Tellarini, włoska wokalista, akordeonistka i założycielka grupy mieszka w barcelońskiej dzielnicy Sants. Jak czytamy na tworzącej się stronie internetowej grupy i na Facebooku, muzycy pracują nad nowym krążkiem, który ma ukazać się we wrześniu. Na płycie „Barcelona” oprócz słynnej, filmowej ścieżki dźwiękowej utwór Tramontana, bardziej dynamiczny, ale utrzymany w podobnym charakterystycznym stylu.

Inną wokalistką, która nadaje ton współczesnej muzyce z Barcelony, jest Silvia Alvarez. Jej zespół Salvarez tworzą muzycy z Hiszpanii, Wenezueli, Chile i  Kuby. Ich piosenka Buena Gente, obok Mensajes to moim zdaniem, największe przeboje płyty.

Kolejna oryginalna propozycja muzyczna to piosenki pochodzącej z Kordoby Almasali. Piosenkarka zaczynała karierę w zespole Ojos de Brujo, który również można usłyszeć na płycie. Ojos de Brujo grają już 13 lat, a sami swój gatunek muzyczny nazywają mestizo (hip hop flamenkillo), czyli nowe flamenco połączone z hip-hopem, muzyką elektroniczną.

Oprócz nowatorskich rozwiązań znajdziemy na płycie muzykę najbliższą typowemu wyobrażeniu o hiszpańskich i energetycznych rytmach południa. Najwięcej tradycyjnej katalońskiej rumby słychać w piosenkach zespołu Jaleo Real. Gorącą rumbę i karaibskie klimaty łączą utwory Costo Rico. A na zakończenie muzyczna podróż z Dolores Vargas, zwaną La Terremoto (trzęsienie ziemi) i jeden z jej największych przebojów z lat 70. XX wieku Achilipu.

Tutaj posłuchasz fragmentów utworów

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *