Król Mięsopust rządzi

Karnawał zaczyna się Tłustym Czwartkiem, ale bez pączków. Trzeba za to zjeść butifarrę z jajkiem, tortillę i słodką cocę ze…skwarkami i smalcem. Bohaterem imprezy są król Mięsopust  i jego posłańcy, którzy symbolizują siedem cnót i siedem grzechów. W tym roku przybyli na Targ Świętej Katarzyny w dzielnicy Born. W wielu miejskich halach targowych w czwartek odbył się konkurs na najpiękniejszą tortillę.

httpv://www.youtube.com/watch?v=MZT4UDKUung&t=2m18s

httpv://www.youtube.com/watch?v=aPu1YArCyPc

W sobotę przez miasto przechodzi wielka parada przebierańców (tak było w zeszłym roku). Przebierają się dzieci, rodzice, dziadkowie. W tym roku mieliśmy 33 parady dzielnicowe. W niedzielę król z orszakiem defiluje przez miasto. Obywa się symboliczna walka postu  z karnawałem – bitwa na confetti i pomarańczowe balony (nie na pomarańcze, jak było kiedyś), po czym król oficjalnie ogłasza, że wielką maskaradę czas zacząć.

W środę  na miejsce pogrzeb sardynki, w którym ze względu na porę (godz. 11) uczestniczyć nie mogę. Podczas pogrzebu prawdopodobnie spłonie król, a sardynki trafią do żołądków żałobników. Wieczorem w  kościołach księża posypią głowy wiernych popiołem – tutaj posypują popiołem dosłownie, nie znaczą czoła – tak jak w Polsce.

Tutaj znajdziecie piękne zdjęcia z Karnawału 2012 w Barcelonie (król, bitwa, parady, koncerty, bale…), a tutaj, czyli na blogu, moje impresje na temat 😉 , czyli szał kolorowych (głównie boliwijskich) sukni w dzielnicy Sans- Montjuic. Ale od początku…Paradę, przy dźwiękach hajmatów, rozpoczęła Angela Merkel. Nie obyło się bez politycznych akcentów (niepodległość Katalonii w 2014?). Grupy paradowały i tańczyły dwie godziny.  Potem zziębnięci gapie ustawiali się w kolejce do barów i kawiarni, wszystkie stoliki były zajęte.

 

 

 

 

 

7 odpowiedzi do “Król Mięsopust rządzi”

  1. Ej no co Ty opowiadasz, fajne zdjęcia!

    Strasznie mnie śmieszy jak widzę ludzi robiących zdjęcia ipadem… mam wtedy ochotę wytaszczyć stary monitor CRT z piwnicy i udawać, że robię nim zdjęcia 🙂

    taka pani w różowym, jak u Ciebie na zdjęciu, była też na Majorce 🙂 za to u nas nie było prawie wcale polityki 🙂

    1. jak zobaczyłam tę kobietę….! „a ja tu z takim czymś wyskakuję! z czym do ludzi!” hahah, a propos nowinek technicznych, to już od dawna w Barcelonie widzę w metrze coraz więcej ludzi z czytnikami książek

      1. Jak jeszcze używasz tego do czytania książek to ok. Ale robienie tym zdjęć to dla mnie już nieco paranoja 🙂 Jak dla mnie to wygląda to przekomicznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *