Szlakiem win w Katalonii

Dziś obchodzony jest Europejski Dzień Turystyki Winnej (enoturismo). Świętujecie?  😉 Ja żadnej winnicy dziś nie odwiedziłam (szkoda, bo były wejścia gratis…), ale winogron nie mogło zabraknąć dziś (i jesienią!) na moim stole.

463px-Vinos_DO_de_CataluñaHiszpania oliwą i winem płynąca…W Hiszpanii jest najwięcej winnic na świecie. Najsłynniejsze winne regiony to La Rioja (w Rioja i Kraju Basków), El Jerez (w Andaluzji), Ribera del Duero (Kastylia i León), Rías Baixas (Galicja) oraz w Katalonii – Priorat i Penedés. To te dwa najsłynniejsze, ale w Katalonii produkuje się aż 11 win ze znakiem jakości „chroniona nazwą pochodzenia”, czyli DO (denominación de origen), m.in. DO Alella (najbliżej Barcelony), DO Empordá (najdalej, północy–wschód Costa Brava), DO LLeidaDO Conca de BarberàDO Conca de BarberàDO MontsantDO TarragonaDO Terra Alta.

Każdy region ma swoją stronę internetową (niektóre też w j.angielskim), gdzie znajdziecie informacje o rutach turystycznych, winnicach, zwiedzaniu, fiestach. Na bieżąco wiadomości ze świata katalońskich winnic (ferie, nagrody i inne) publikowane są na Katalońskiego Instytutu Winnic i Wina.

W Katalonii produkuje się rocznie ponad 380 milionów butelek wina, połowa to wina, połowa cava, czyli wino musujące, słynny hiszpański produkt eksportowy. Najlepsze katalońskie wina produkuje się w winnicach: RaïmatRaventós RosellMascaróGramonaCodorníu i Freixenet, którą w najbliższym czasie odwiedzę. Mam bowiem jedno zaproszenie ważne do 19 grudnia  (nie pamiętam już, jak wpadło w moje ręce, ale dobrze, że niedawno sobie o nim przypomniałam  :-D). Wybiorę się więc do Sant Sadurní d’Anoia, a przy okazji na pewno do Vilafranca del Penedés, gdzie znajduje się Muzeum Wina, czyli Vinseum.

Na koniec dziś garść informacji praktycznych: o oznaczeniach hiszpańskich i katalońskich win. Najwyższą jakość mają wina oznaczone wspomnianym DO, słabsze jakościowo wina stołowe oznacza się VdlT (Vino de la Tierra). Ze względu na czas dojrzewania wina z DO mają oznaczenia: crianza, reserva, gran reserva (najstarsze). Najlepsze wina musujące (cava) mają oznaczenia DO, gran reserva i kategorię brut, extra brut, brut nature (wytrawne).

 

Page-02

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *